Hasi műtét után, mit tegyek, hogy ne legyen sérvem, ne legyen összenövésem?

Hasznos lehet egy ismerősének? Ossza meg vele a cikket:

“Nemrégiben 2 hasi műtét után (sigma bél eltávolítás, epehólyag eltávolítás) egyfelől az orvosom javasolta a haskötőt hordását, másfelől pedig sok helyen olvastam, hogy összenövések, letapadások jöhetnek létre, de akár hasfali sérv is. Mit tanácsol, mit tegyek, hogy megelőzzem ezeket?”

Néhány napja kaptam az emailt, sajnos sokan nem kapnak megfelelő tájékoztatást hasi műtétek után, nézzük mit lehet tenni!

hasi műtét után, mit tegyek, hogy ne legyen sérvem, ne legyen összenövésem

Arany középút

A haskötőt szakemberként és több hasi műtéttel a hátam mögött, személyes tapasztalatokkal is hasznosnak és jónak tartom, az első 4-6 hétben mindenképpen. Segít a fájdalom mérséklésében, könnyíti az általános aktivitást. Fenntartja a megfelelő hasűri nyomást, így segíti a nyirokkeringést, ezáltal a sebgyógyulást is. Támogatja a hasfalat, izmokat, amíg azok regenerálódnak. Azonban én már az első napoktól kezdve, egyéni állapottól függően: fekvő, majd függőleges helyzetekben is javasolni szoktam a haskötő nélküliséget. Azaz pár percre, fokozatosan növelve az időt ajánlott levenni. Mindig figyeljük a saját testünk jelzését és ennek megfelelően haladjunk.

Gyógytorna nélkül nem megy

Elviekben már a nulladik naptól kezdve, műtét utáni, majd egyénre szabott gyógytorna végzése szükséges. Sajnos ennek a fontosságára nem hívják fel kellően a figyelmet! Speciális gyakorlatok kellenek a hasfal, a medencefenék és a légzés helyreállítására, de a nagyobb hegek, “sokmindent eltávolító” műtét esetén komplex tartásfejlesztésre is szükség lehet! Ez a legjobb út, hogy a heg menti sérv kialakulását megelőzzük! 

Le – és összetapadások 

Talán túl sok helyen is lehet arról olvasni, hogy hasi műtétek után, a hasi szövetekben le és összetapadások alakulhatnak ki, amik később más problémát tudnak okozni. Időnként felesleges pánikkeltésnek tartom.

Műtét után mindig lesz hegszövet, mindig lesz le és összetapadás, mert a gyógyulás természete ilyen. Egyéni adottság (kor, nem, szövettípus, sebgyógyulás típusa stb.) és elvégzett rehabilitáció függvénye, hogy ez kinek milyen mértékű lesz illetve, hogy a jövőben okoz – e majd panaszt. Ha időt, energiát fordítunk magunkra, szakember segítségét kérjük, tökéletes panaszmentes állapot érhető el!

A legjobb megoldás?

Ha bármilyen hasi, mellkasi (meg úgy általában műtét után) a műtéthez értő gyógytornász szakemberrel, a fenti elvek mentén végig megy egy rehabilitációs programon, rendszeresen végzi a gyakorlatokat otthon is, szükség esetén kap megfelelő manuális, azaz kézzel végzett heglazítást, vagy mély szöveti kezelést, akkor mindent megtett, hogy minimalizálja a műtét utáni lehetséges negatív hatásokat és panaszmentes, jó állapotba kerüljön! A szakember minden egyéni panaszokra, kérdésekre is válaszol, így már a nyugalom és biztonség érzete is támogatja a gyógyulását!

Azonnali segítség?

Ha jelenleg nem tud szakemberrel dolgozni, nem kapott időpont, megoldást keres: videótáramban számos olyan gyakorlatsort talál, melyet akár a műtét utáni első hetekben el tud kezdeni, otthon is biztonságosan tud végezni és el tudja kezdeni a lassú, fokozatos, szelíd gyógyulást segítő tornákat!

Ha már hónapok, esetleg évek teltek el a hasi műtéte óta, de csak most olvas a témáról, akkor a HASprogramom önmasszázsa segíthet a letapadások oldásában, a tonizáló alapgyakorlat pedig a hasfal funkcióját segít visszaállítani!

Szeretne máris dolgozni a megoldáson?

Online egészségfejlesztő és gyógytorna kurzusaimat éppen ezért fejlesztettem ki. Otthon is végezhető gyakorlások, komplex holisztikus szemléletmóddal.

A cikk alapján az alábbi kurzusokat ajánlom figyelmébe:

""

Hatékony módszerek a kiegyensúlyozott idegrendszerért és a nyugodtabb mindennapokért

""

Az országban egyedülálló program: emésztőrendszeri, hasi, mozgásszervi panaszok enyhítése

Kapcsolódó cikkek

Ezek is érdekelhetik

Gerincsérv? „Becsípődés”? Téged is utolérhet?

Hogyan segíthet a gyógytorna az átlagember számára a gerincsérv megelőzésében? Olvassa el a gyógytornász ajánlását és csökkentse a rizikófaktorokat!

Hasi műtét, sztóma, hasfali sérv, 1 év haskötő viselés – mit tehet ilyenkor a gyógytornász?

A hasi műtét megelőzésére és a hasi szervek állapotának javítására törekszik, fájdalom és haskötő nélkül? Olvassa el a gyógytornász gyakorlati tanácsait!
Az Egészség Akadémia kurzus 6 modult tartalmaz hatásos elméleti és gyakorlati elemekkel.

Koncsek Krisztina vagyok, gyógytornász, holisztikus terapeuta, TestSzobrász®, Egészségtan tanár, Erőnléti edző és Coach. A reménytelennek tűnő mozgásszervi esetek specialistája. Komplex terápiás rendszerem 25 év tapasztalatán alapul.

Szeretne célzott segítséget?

Ha a cikkben leírtak ismerősek, akkor ebben az online kurzusomban talál rá megoldást:

""
""

Kapcsolódó cikkek

Ezek is érdekelhetik

Gerincsérv? „Becsípődés”? Téged is utolérhet?

Hogyan segíthet a gyógytorna az átlagember számára a gerincsérv megelőzésében? Olvassa el a gyógytornász ajánlását és csökkentse a rizikófaktorokat!

Hasi műtét, sztóma, hasfali sérv, 1 év haskötő viselés – mit tehet ilyenkor a gyógytornász?

A hasi műtét megelőzésére és a hasi szervek állapotának javítására törekszik, fájdalom és haskötő nélkül? Olvassa el a gyógytornász gyakorlati tanácsait!

Fókuszban: a SARKANTYÚ

Sarkantyú torna a gyulladáscsökkentő krémek helyett! Csökkentse egyszerűen a flip-flop papucsok fájdalmas következményeit és a csontkinövés veszélyét!

Iratkozzon fel a hírlevélre, ha rögtön az email fiókjába szeretné megkapni a legfrissebb szakmai tanácsaimat

Feliratkozás várólistára:

Feliratkozás várólistára:

Feliratkozás várólistára: